Strona główna
ALPINES
Witamy, Gość
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
O:A co w Tatrach. (1 wejść) (1) Gość
W dół Odpowiedz Ulubione: 0
TEMAT: O:A co w Tatrach.
Cephalotus (Użytkownik)
Witam wszystkich!
graphgraph
Użytkownik offline Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
A co w Tatrach. 8 lat(a), 5 mies. temu  
Czołem wszystkim,
ostatnio byłem sobie w Tatrach. Wybrałem się po rośliny do Tatrzańskiej Łomnicy. Drugiego dnia, cudem udało mi się z rana wrócić do Zakopanego i wybrać się na małe zwiedzanko, czego owocem były poniższe zdjęcia. Cudownie przedstawia się wiosna w Tatrach! Życzę smacznej uczty dla oczu!

Urdzik górski - Soldanella montana

Tatry wysokie na Słowacji

Urdzik węgierski - Soldanella hungarica (tak mi się zdaje, bo karpacki to to nie jest, a górski, też jakoś nie bardzo)

Zastanawiam się w ogóle, czy urdziki mogą się krzyżować... Bo na pewno spotykałem węgkierskiego i górskiego blisko siebie, a niektóre osobniki to wyglądały tak dziwnie, że nie mogłem ich zupełnie do niczego przypisać... Jednego byłem pewien, że żaden z nich nie był karpackim, bo liście zupełnie odpadały.

JUrdzik - Soldanella sp. - tych nie byłem pewien.

Żmija zygzakowata - Vipera berus - Bardzo dostojne zwierzę, wpadłem na nie podczas fotografowania urdzików.

Urdzik górski kwiatek - Soldanella montana

S. montana (L) i S. hungarica (P) porównanie kwiatów

Żywiec gruczołowaty - Dentaria glandulosa

Knieć górska - Caltha palustris ssp. laeta

Goryczka wiosenna - Gentiana verna - dopiero co zaczęła kwitnąć w niższych partiach, a na szczytach będzie można ją jeszcze znaleźć z początku Lipca. Ten jej nieprzeciętny kolor nigdy się mi nie znudzi.

Czerwone Wierchy - ślicznie z tym śniegiem się prezentowały.

Crocus scepusiensis - takie już ostatnie, byłem bardzo zdziwiony, że jeszcze jakieś w ogóle znalazłem.

(To moje najlepsze zdjęcie z wyprawy)

Żmija zygzakowata - Vipera berus znowu - Na prawdę musiałem uważać pod nogi, bo na pierwszą to bym przypadkiem usiadł, a to na pewno skończyłoby się nieprzyjemnie.

Urdzik węgierski - Soldanella hungarica -tego akurat jestem pewien

Urdzik karpacki - Soldanella carpatica - znalazłem tylko tego jednego, pomimo zobaczenia setek węgierskich i górskich. W innych miejscach jak dolina Strążyskiej jest zapewne odwrotnie, bo tam to są setki karpackich.

Zawilec żółty - Anemone ranunculoides - na prawdę śliczny

Runo leśne ujścia Doliny Kościeliskiej - to było na prawdę coś czego się w ogóle nie spodziewałem na zakończenie zobaczyć. Te zawilce gajowe, żółte, pierwiosnki wyniosłe i żywce gruczołowate, razem tworzyły cudowne zjawisko kształtów i kolorów. To jest nieopisywalne przeżycie!

To by było na tyle. Do następnego razu.

Zgłoś moderatorowi   Zaloguj się Zaloguj się  
  Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
miho (Admin)
Admin
graph
O:A co w Tatrach. 8 lat(a), 5 mies. temu  
Piękne rośliny
Mi się szczególnie podoba Gentiana verna. Czy może ktoś wie, czy ta G.verna jest trudniejsza w uprawie niż ta pochodząca z Alp i Płw. Bałkańskiego?
Przypomniałeś mi że dawno nie byłem w Tatrach wiosną,a warto.

Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
titi (Użytkownik)
Witam wszystkich!
graphgraph
O:A co w Tatrach. 6 lat(a), 10 mies. temu  
Gentiana verna nabyta w Tatrzańskiej Łomnicy (Alpinarium TANAP)czyli z nasion z Tatr lepiej u mnie się rozwija (powiększa swoje kępy)niż te nabyte w sklepach na Zachodzie. Do końca nigdy nie wiem którą to właściwie goryczkę ze sekcji cyclostigma posiadam i co za tym idzie jakie są jej wymagania uprawowe.Z goryczkami nabytymi z Tatrzańskiej Łomnicy robiłem próby i dobrze rosną zarówno na kwaśnym jak i na wapiennym podłożu, pomimo że w naturze rosną na wapiennym. Dagobert.

miho (Admin)
Admin
graph
i dobrze rosną zarówno na kwaśnym jak i na wapiennym podłożu, pomimo że w naturze rosną na wapiennym.
To by potwierdzało moje obserwacje, że większość roślin z podłoża wapiennego znosi wapień, a nie wymaga wysokiego pH. Mi lepiej rosną G.verna z podłoża wapiennego, ale pochodzące z Dolomitów. Mam je na podłożu neutralnym.

titi (Użytkownik)
Witam wszystkich!
graphgraph
Właściwie wątek ten należało by przenieść do szufladki hodowla,ale jeszcze słów kilka wtrącę na tej stronie.
Część hodowców wyznaje teorię (co innego uczą nas w szkółkach),że podłoże może być kwaśne pH6, neutralne pH6,5 oraz wapienne pH7,0. Przy wyższym pH rośliny takie jak goryczki nie są w stanie pobierać wody i co za tym idzie składników odżywczych.Stąd takie na pozór informacje jak np Gentiana georgei-kwaśne podłóże ale koniecznie musi dostać wapno (Peters) itd.Tyle wstępu, resztę może przeniesiemy na inną zakładkę. Dagobert.

Do góry Odpowiedz
Polish Version - JoomlaPL.com .::. Powered by FireBoardPobierz nagłówki ostatnich postów.