Strona główna
ALPINES
Witamy, Gość
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.    Nie pamiętasz hasła?
O:Tufy (1 wejść) (1) Gość
W dół Odpowiedz Ulubione: 0
TEMAT: O:Tufy
wmgdansk (Użytkownik)
Junior
graphgraph
Użytkownik offline Kliknij, aby zobaczyć profil tego użytkownika
Tufy 7 lat(a), 10 mies. temu  
Kupiłam kilka tuf i nie bardzo wiem jak się do nich zabrać .Wiem co chcę na nich posadzić.
Jak to robić? Dziury wiercić na wylot czy inaczej?
Proszę o pomoc.

Zgłoś moderatorowi   Zaloguj się Zaloguj się  

miho (Admin)
Admin
graph
O:Tufy 7 lat(a), 10 mies. temu  
W tufie najlepiej zrobić otwory o średnicy 2-3 cm, głębokości co najmniej 10cm. Tak zwana tufa wapienna (cz. penovec, travertin) jest bardzo miękka i można wiercić bez udaru, a nawet w miękkich tufach wiertarką ręczną (nie polecam .
Do otworu z substratem sadzi się raczej młode rośliny, siewki itp.

Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
wmgdansk (Użytkownik)
Junior
graphgraph
Dzięki, ale jakoś trudno mi sobie wyobrazić ,że w przyszłości roślinom (korzeniom) wystarczy miejsca.Wydaje mi się ,że korzenie muszą wtedy wychodzić poza otwór (10x2)...
Jak wygląda podlewanie i czy często trzeba podlewać?
Bała bym się zostawić roślinki na słońcu np. bez kilkudniowej opieki, żeby nie zastać suszek

miho (Admin)
Admin
graph
1. Otwór może być oczywiście głębszy, ale nie musi być na wylot (choć może). Roślina w tufie korzeniami wrasta w porowatą skałę i korzenie docierają głębiej i dalej. Dlatego lepiej sadzić małe rośliny, żeby przetrwały przesadzenie i dobrze wrosły w skałę.
W otworze jest z czasem mało składników odżywczych, więc roślina wygląda bardzo naturalnie, jest wrośnieta w skałę, kompaktowa i wygląda jak w górach - to daje doskonały efekt.
Jeżeli otwór jest na wylot, to wtedy rośnie zbyt silnie i nie jest zachowany naturalny charakter rośliny.
2. Woda. Jest tak jak Pani pisze, trzeba dbac o nawadnianie. Tufa dobrze przewodzi wilgoć i pozostawiona na gorącym powietrzu szybko traci wilgoć i roślina uschnie. Żeby tak się nie stało, powinna być w połowie zakopana w podłożu (np. w kamiennym korycie) i wtedy przewodzi do korzeni roślin wilgoć z podłoża, która utrzymuje się w nim dłużej. W gorące dni podlewanie oczywiście pomaga. Ja mam w korycie podłączone podlewanie kropelkowe, które włączam co kilka dni w upały, tak tez mam zamiar zrobić w planowanej ścianie tufowej. W tym przypadku kamienie będą przylegać do filcu przewodzącego wodę, zasilanego kropelkowo z góry ściany.
Często umieszcza się kamień na płaskiej podstawce, do której nalewana jest woda. Wtedy kamień 'pije' tę wodę o przewodzi do korzeni.

W normalnych warunkach wystarczy umieszczenie kamienia w podłożu i dbanie żeby zbytnio nie przeschło, tylko w upały wymaga częstszego podlewania.

I jeszcze jedno - trzeba dobrze planować umieszczanie roślin na tufie, ważne są strony świata. Np. skalnice Porophyllum od wschodu i zachodu, od południa tylko rośliny wytrzymujące ostre słońce a Jankea i Ramonda od północy.
Niewłaściwe rośliny posadzone od południa szybko będą spalone przez słońce.

Powodzenia

Administrator wyłączył możliwość wysyłania postów przez anonimowych użytkowników.
wmgdansk (Użytkownik)
Junior
graphgraph
Dziękuję za obszerny wykład, super.Fajnie,że są ludzie którzy chcą sie dzielić swoją wiedzą i doświadczeniami.Odezwę się jak już moje roślinki poczują tufę.

wmgdansk (Użytkownik)
Junior
graphgraph
O:Tufy 7 lat(a), 9 mies. temu  
Gdzie można nabyć wiertło o średnicy np. 2cm? Szukałam w sklepach i nigdzie nie było.

miho (Admin)
Admin
graph
O:Tufy 7 lat(a), 8 mies. temu  
U mnie na wsi (Poznań-Szczepankowo) takie wiertła widziałem w sklepach metalowych (gwoździe, śruby, narzędzia, wiadra, gumiaki itd.), raczej nie w marketach. Ja mam wiertła do metalu i tez można nimi wiercić w przeciętnych tufach, ale teraz to bym kupił wiertła do betonu SDS/ SDS PLus, na pewno są też w internecie, np:
http://www.narzedzia.pl/pl/productDetails/426_Wiert%C5%82a_SDS_Plus_S-4.html
lub allegro
http://allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=wiert%C5%82o+20+mm

wmgdansk (Użytkownik)
Junior
graphgraph
O:Tufy 7 lat(a), 8 mies. temu  
Dziękuję, ale gapa ze mnie!

titi (Użytkownik)
Witam wszystkich!
graphgraph
O:Tufy 9 mies., 1 tyg. temu  
Do moich wapieniolubnych roślin (skalnice, primule alionii, ramondie itd)posadzonych w tufach, chcę dosadzić kwaśnolubne a "vapnobojne" androsace. Może kolega ma jakiś patent?

Do góry Odpowiedz
Polish Version - JoomlaPL.com .::. Powered by FireBoardPobierz nagłówki ostatnich postów.