Witold Hoppel

(Notatka ta ukazała się

w OGRODACH, nr 1/2009)

 

MODA NA ZAWILCE

   Zawilec gajowy (łac. Anemone nemorosa) to często spotykana w naszych wilgotnych lasach liściastych i mieszanych bylina o białych, bardzo licznych kwiatkach o  średnicy około 2 cm. Osiąga wysokość 10-15 cm, posiada trójdzielne ząbkowane liście, a korzenie ma zgrubiałe i bardzo kruche. Kwitnie w marcu i kwietniu, natomiast latem liście zanikają.

Anemone nemorosa ROSEA

A. nemorosa BLUE BONNET

A. nemorosa ROBINSONIANA

A. lipsiensis

Wydaje się, że na tą roślinkę zapanowała moda u naszych zachodnich sąsiadów, chociaż nie jest to moda tak poważna, jak w dziedzinie damskich strojów. Jednakże na kiermaszach i w szkółkach obserwuje się dużą jej popularność. Nie radzimy przenosić tej rosnącej w lasach do ogrodów ponieważ jest chroniona, ale również dlatego, że odmiany są znacznie bardziej atrakcyjne i dekoracyjne. Wszystkie odmiany w naszych warunkach są całkowicie mrozoodporne i łatwe tak w uprawie, jak i rozmnażaniu. Wystarczy po zaschnięciu liści części podziemne podzielić i umieścić na głębokości 3-5 cm. Podczas uprawy w ogrodzie zdarza się, że korzenie wychodzą aż na powierzchnię gruntu, co świadczy o konieczności przesadzenia rośliny, a przynajmniej wskazane jest jej przysypanie glebą. Znane są zawilce gajowe o białych, pełnych kwiatach (VESTAL), lekko zaróżowionych (ROSEA), fioletowych lub niebieskich (ROBINSONIANA, BLUE BONNET, ALLIENI). Odmiana VIRESCENS ma kwiaty jakby składające się z zielonych listków. Niestety - nazwy odmian nie zawsze są precyzyjne i trochę mylone, stąd najlepiej kupować kwitnące rośliny. Kwiaty odmian są znacznie większe niż u czystego gatunku. W ogrodzie można je sadzić w wilgotnych cienistych lub półcienistych miejscach z próchniczną glebą, gdzie utworzą nam kwitnące kobierce. Zupełnie nie nadają się do miejsc suchych i lekkiej, piaszczystej gleby. Świetnie nadają się do sadzenia pod drzewami liściastymi i w cieniu krzewów.

 

U góry: A. ranunculoides SEMIPLENA.

Z lewej: A. nemorosa VIRESCENS

Podobne w uprawie i zastosowaniu są Anemone lipsiensis i Anemone ranunculoides SEMIPLENA, które posiadają żółte kwiatki, nieco mniejsze niż Anemone nemorosa.