[Rozmiar: 43299 bajtów]

English
version


[Rozmiar: 15670 bajtów]
[Rozmiar: 141283 bajtów]

 

 

·  Kim jesteśmy

 

Witold Hoppel – kolekcjonuje rośliny od roku 1977, pierwsze były sasanki, szarotka alpejska i pełnik europejski. Obecnie zajmuje się roślinami skalnymi,  bylinami i roślinami cebulowymi.

Michał Hoppel – Interesuje się roślinami skalnymi od roku 1990. Zaczynał od rojników, potem były skalnice, primule, dionizje i inne małe gatunki.

 

Ogród

Nasz ogród znajduje się na obrzeżach Poznania,w dzielnicy Szczepankowo i zajmuje powierzchnię ponad 1000 m2. W ogrodzie znajduje się 9 skalniaków zbudowanych z różnych rodzajów kamienia i o różnych właściwościach dostosowanych do wymagań roślin. Mamy też strumyki ze źródełkami, a w 2006 r. przybyła zimna szklarnia, która pozwala na dokładną kontrolę warunków dla bardziej wymagających gatunków.

Okolice Poznania nie są tak korzystne dla roślin skalnych jak okolice górskie, w okresie letnim panują wysokie temperatury, a w powietrzu jest mało wilgoci. Z tego względu pewne wysokogórskie gatunki roślin wymagają szczególnej opieki i warunków glebowych. Pomimo tego niektóre rośliny nie są w stanie znieść temperatur powyżej 32 stopni nawet przy troskliwej opiece.

Podstawowa część naszej kolekcji to rośliny typowo skalne,  większość z nich rośnie na skalniakach. Michał skupia się wyłącznie na małych roślinach skalnych i dodatkowo specjalizuje się w primulach allioni i ich mieszańcach oraz dionizjach, które hoduje w zimnej szklarni.

Witold zajmuje się też grupami roślin cebulowych i bylin, takich jak:

-  lilie z grupy orienpetów i niektóre gatunki dzikie, czy ciekawe odmiany z innych grup,

-  botaniczne tulipany i krokusy,

-  inne rośliny cebulowe np. szachownice, psizęby, irysy, szczególnie juno,

-  zawilce, jaskry, trójlisty,

-  inne niezbyt wysokie byliny.

Interesująca jest kolekcja sasanek tworzona przez 30 lat, w której nie ma wielu czystych gatunków, ale wieloletnia selekcja i wprowadzanie ciekawych cech doprowadziło do wyhodowania egzemplarzy o pięknej, niespotykanej kolorystyce lub kształcie. Można je podziwiać w jednej z galerii.


Kluby roślin skalnych

Hobbyści na świecie współpracują w ramach klubów roślin skalnych, które działają w wielu krajach. Największe z nich to kluby angielskie, północnoamerykańskie, nowozelandzkie i czeskie.

Michał jest członkiem następujących towarzystw:

-  czeskiego: Klub Skalniczkaru Praha,

-  angielskiego : Alpine Garden Society,

-  północnoamerykańskiego: North American Rock Garden Society.

-  szkockiego: Scottish Rock Garden Club.

Wszystkie te towarzystwa wydają własne biuletyny, w których znaleźć można bardzo ciekawe i potrzebne wiadomości o nowych gatunkach, uprawie roślin czy hobbystach. Prowadzona jest też przez nie wymiana nasion, przez co można powiększyć kolekcję o ciekawe gatunki. Biuletyny te są najlepszym źródłem informacji dla zaawansowanych entuzjastów roślin skalnych.

 

Inne kolekcje roślin

         W Czechach jest wielu kolekcjonerów roślin skalnych (po czesku: skalniczek), praktycznie na obszarze całego kraju. W naszych galeriach można znaleźć zdjęcia z kilku z nich. Bardzo ciekawy jest naturalistyczny ogród Jaromira Grulicha w Sedlonovie (niestety zmarł w listopadze 2009 r.), blisko granicy z Polską. Zajmuje powierzchnię kilku hektarów i znajduje się na wysokości rzędu 600 m, przez co rośliny mają prawie naturalne warunki wegetacji. W ogrodzie znajduje się naturalne zbocze skalne o wysokości około 40 m. Przez ogród przepływa rzeczka i strumyk.

         Również w Górach Orlickich w miejscowości Ceska Rybna na wysokości 400 m znajduje się niewielki ogród Zdenka Rehacka. Jest w nim wiele bardzo rzadko spotykanych roślin, trudnych do utrzymania w warunkach poznańskich.

         W miejscowości Dobruška jest maleńki (około 500 m2) ogród miejski z zaawansowaną kolekcją. Ciekawostką tego ogrodu jest duża tufa obsadzona roślinami.

         Ciekawie skomponowane jest prywatne arboretum w Boskovicach w pagórkowatym Morawskim Krasie, ale są tam głównie rośliny cebulowe oraz drzewa i krzewy. W Brnie jest również piękne arboretum czeskiego odpowiednika akademii nauk.

         W kilku czeskich miastach (Brno, Pardubice) corocznie odbywają się wystawy „skalniczek”, w Pradze nawet trzykrotnie – wczesną wiosną, w maju i na jesieni.

         Niemcy też uprawiają małe rośliny skalne. ale bardziej gustują w bylinach większych. Tam z kolei są organizowane kiermasze, najbardziej znane w Berlinie (dwa razy w roku) i w Kiekebergu pod Hamburgiem.

         W Polsce jest wielu kolekcjonerów roślin skalnych i bylin, do najbardziej znanych należy Eugeniusz Radziul spod Rzepina. W ostatnich latach ujawniło się wielu kolekcjonerów, ich ogrody można podziwiać w galeriach.

        

O naszych stronach

Nasza strona internetowa w styczniu 2009 r. została podzielona na dwie części - jedna prowadzona przez Witolda, druga przez Michała. Galeria roślin jest wspólna.

W „Galerii roślin” jest kilkaset zdjęć nazwanych odmian i gatunków – wszystkie wykonane w naszym ogrodzie. Wydzielone zostały lilie, szachownice, dzwonki, dionizje z pierwiosnkami oraz kilka grup wg alfabetu. Poza tym jest galeria nienazwanych sasanek własnej hodowli.

W części Witolda są o galerie ogrodów – tak naszego, jak i kilku innych, polskich i czeskich.

         W obszarze „Artykuły” znajdują się artykuły dotyczące roślin, niektóre z nich były publikowane. Warto zajrzeć do tablicy ze wskazówkami dotyczącymi uprawy poszczególnych gatunków roślin skalnych. Jest to tłumaczenie z czeskiego, oryginał jest opracowany przez Zdenka Rehacka i zamieszczony na jego stronie internetowej.

Od 2008 r. Witold prowadzi Tygodnik Ogródkowy, który w sezonie ukazuje się, jak sama nazwa wskazuje, co tydzień. Poza sezonem nie jest pisany, a w okresach przejściowych ukazuje się sporadycznie.

         W naszym ogrodzie jest kilka skalniaków różnych typów. Najwcześniej korzystaliśmy do ich budowy z wapieni krystalicznych z Wojcieszowa. Jest też skalniak wykonany z miękkiego wapienia z Kujaw. Najciekawszym materiałem w naszych skalniakach są tufy wapienne, które niestety w Polsce nie występują i jak na razie, nie można ich u nas kupić. W 2004 r. wykonany został skalniak z tłucznia kamiennego - amfibolitu. Okazało się on bardzo dobrym podłożem dla roślin nie znoszących wapnia, niektóre gatunki rosną na nim rewelacyjnie. Zapewnia on nie tylko odpowiednie pH, ale również bardzo dobrą przepuszczalność podłoża. Dobrze nadaje się do lewizji. Najnowsze konstrukcje to szczelinowy skalniak z łupku serycytowego i wielki skalniak z amibolitu (25 ton kamieni).

         W ogrodzie występują również drzewa i krzewy, chociaż ze względu na niewielką powierzchnię, nie ma ich wiele. Większość to miniaturowe, szczepione iglaki. Jest jednak piękna metasekwoja ‘Gold Rusch’, dereń kwiecisty ‘China Girl’. Ich głównym zadaniem jest utworzenie miejsc cienistych dla niektórych bylin.

         Na koniec uwaga: autorem większości zdjęć jest Witold Hoppel, ale coraz większy udział ma Michał Hoppel. Prosimy nie wykorzystywać zdjęć bez naszej zgody. Dla osób czy redakcji zainteresowanych ich uzyskaniem podajemy, że zostały wykonane lustrzankami cyfrowymi o matrycy 8 lub 10 Mpixeli. Pliki tif 8-bitowe mają po około 23 MB, 16-bitowe około 50 MB, jpg bez kompresji 10 - 12 MB. Warunki ich otrzymania można uzyskać kontaktując się z

alpines@home.pl





English version

         Welcome to our HOPPEL-ALPINES website about alpines and rock gardens. Our names are Witold and Michal Hoppel and we collect alpines and perennials for 30 and 15 years recpectively.
        Our main interest are alpines grown outside and we’re somehow specialized as Witold also collects perennials and bulbs ncluding llilium, crocuses , tulips, fritillarias and anemone. Michal is focused on dionysias and small primulas, mostly allioni group, some small saxifrages and other small alpines. Many of them are grown in alpine house.
        Our 1000 sq. m. garden is located in Poznan, one of the biggest and the most interesting historical towns in Poland - it is located half way from Berlin to Warsaw, about 300 km east from Berlin and 300 km west from Warsaw. We have also convenient air links with several big European towns. Our region Wielkopolska is located in eastern part of Poland with rather continental climate with max temperature of 35C in the summer and even –20C in winter.
        Our climate is not much harsher than in Britain and plants must more carefully selected. They are subject to heavy frosts during winter and extremely hot air in summer as many plants are not able to assimilate water quickly enough. Our climate makes rock gardening more challenging than in southern Poland and Czech Republic where alpines can benefit from higher altitudes, higher air humidity and steady snow cover in the winter. In our region we may have very hard time for alpines in winter –20C without snow or longer wet periods with positive temperatures even in January. You never know if winter will be English or Russian.
        We have many ‘alpine’ friends in Poland and Czech Republic and We regularly visit interesting gardens in our southern neighbours. We have also contact with friends in other countries in Europe.
        Michal is member of several alpine societies such as Rock Garden Club Prague, North American Rock Garden Society, Scottish Rock Garden Club and Alpine Garden Society.
        We invite you to visit our website with photos of our plants, garden and also gardens of our friends. There are also several articles not translated to english. We are able to provide you with high quality digital 8 Mpixel photos in professional formats if needed. We can communicate in english, polish and somehow in Czech languages, our emails are:
alpines@home.pl (English, Polish, Czech) and witold.hoppel@alpines.pl (Polish).
You are welcome to our world of alpines.
                Kind regards
                
Witold and Michal Hoppel - Poland