[Rozmiar: 26884 bajtów]

TYGODNIK OGRÓDKOWY Nr 28

12 października 2008 r.

Już jesień, ale jeszcze czasem coś pokazuje się ciekawego w ogrodzie. Tygodnik z nazwy nie jest już tygodnikiem, a ukazuje się sporadycznie. Jeszcze troszkę, a nie będzie co pokazywać.

 

croc_cartwrigtianus_3.JPG

croc_nierozp1.JPG

Dwa tygodnie temu narzekałem, że moje krokusy jesienne są tylko z dwóch gatunków. A tu pokazały się inne. Ten z lewej to C. cartwrightianus. Po prawej kupiony jako C. ochroleucus, ale to jest pomyłka. Jest niski, bardzo regularny. Geniu Radziul podpowiada, że to jest C. medius.

andosace_lanuginosa3.JPG

gent_scabra1.JPG

Androsace lanuginosa powtórzyło kwitnienie jesienią.

Powyżej Gentiana sabra, zakwitła w tych dniach.

 

sorbus_koehneana3.JPG

pinus_monophyla_JIOGA_PASS2.JPG

Pięknie owocuje w tym roku

Sorbus koehneana, czyli jarzębina o białych owocach. Pewnie będzie ciężka zima, bo przygotowała dużo jedzenia dla ptaków. Może to jest S. fruficosa?

 

Powyżej podobno rarytas - Pinus monophyla Jioga Pass, czyli czarcia miotła na sośnie jednoigłowej. Są jednak duże obawy o przezimowanie w naszym klimacie..

 

colch_montanum2.JPG

 

Po lewej nowy nabytek Colchicum montanum, troszkę pokręcony, bo cebulka, która nadeszła we wrześniu, była przesuszona. Ma wysokość tylko ok. 5 cm, bardzo mało jak na zimowita. Bardzo podobny do C. atticum i C. alpinum. Dopiero za rok będzie można je porównać, jak wszystkie będą jednakowo zimować i w podobnej glebie. Wydaje się, że C. atticum ma bardziej wydłużone płatki.

tul_pulchella_ALBA_51.JPG

 

Wspomnienie w wiosny: Tulipa purcchella ALBA, albo inaczej T. oculata

Do kwitnienia zabiera się jeszcze jeden gatunek krokusa jesiennego, będzie różnił się od innych, bo jest bardzo późny.